Daphne


77

19

22

Deer - jubilee cake for the hunter

Toľko “potknutí”, kým sa mi podarilo vyrobiť túto tortu! Len obrázok jeleňa bol prerábaný 3x! Tortička k 60-ke pre môjho manžela – rybára a poľovníka. Do rybičiek som sa nepúšťala.  Vrchný korpus je potiahnutý japonským elastickým špongiovým korpusom, ktorého fotopostup pridám tiež, Dá sa použiť na lesné ale i veľkonočné tortičky. Je efektný, dobre sa prispôsobí akémukoľvek povrchu a aj dobre chutí.   Jeleň je ručne maľovaný potravinovými práškovými farbami miešanými v bielom alkohole. Parohy sú modelované z plastickej bielej čokolády a zafarbené airbrushom. Pred inštalovaním padli na zem, zlomili sa a nebol čas ich znovu urobiť.

So many errors, until I managed to make this cake! Just a picture of a deer I did 3x!  Cake to 60. anniversary of the birth of my husband – the fisherman and the hunter. The top cabinet is coated japanese elasticated sponge biskvit. It can be used on the forest but also the easter cakes. It is powerful, well adapts to any surface and also tastes great. The deer is hand-painted with food powder colors mixed in white alcohol. Antlers are modeled from plastic white chocolate and airbrush colored. Antlers are modeled from plastic white chocolate and airbrush colored. Before installation, they fell to the ground, broke and there was no time to do them again.

-- Dáša Krettová

saracino pasta sculptura japanese elastic sponge biscuit saracino fondant food colors cakes for hunter cakes for men deer hunting cake deer cake forest cake

22

Felis Toporascu

Lovely

Calli Creations

Fabulous

Sandra Smiley

Beautiful! Very clever use of the horns as a frame.

AndyCake

Beautiful 😘♥️😍

Clara

Beautiful and brilliant cake, dear Daphne 😍

Framona cakes ( Cakes by Monika)

Gorgeous!!!

Daphne

Thank you all for your kind words! ❤️ ❤️ ❤️

Asya Vencheva

Beautiful!

FondanEli

Lovely!

Aliena

Very beautiful work, dear Daphne!♥

Diana

So beautiful 💓

Daphne

Thank you, ladies for encouraging words!

alenascakes

Lovely♥️

Olina Wolfs

So beautiful ❤

Kaliss

Amazing work!!!!❤❤❤

More Cakes Daphne

Deer - jubilee cake for the hunter